Udržení nízké hladiny fenylalaninu v krvi je nejdůležitější pro novorozence a malé děti (zhruba do deseti let). V raném věku se odehrává nejbouřlivější rozvoj mozku a jeho funkcí a zvýšené hladiny fenylalaninu mohou mozek nenapravitelně poškodit. V současné době je péče o děti s fenylketonurií na dobré úrovni a jejich dieta je dobře propracována, takže při úzké spolupráci rodičů a lékaře nebývá problém udržet hladinu fenylalaninu u dítěte v normálních mezích a zajistit mu tak podmínky pro optimální vývoj.
Novorozenec a PKU
Fenylalanin je obsažen ve všech bílkovinách a jeho určité množství je potřeba pro normální vývoj a růst. Protože však dítě s fenylketonurií nedokáže fenylalanin správně zpracovat, musí být jeho obsah v potravě přísně omezen.
Mateřské mléko obsahuje poměrně velké množství bílkovin, tedy i fenylalaninu, a dítě s fenylketonurií může být proto kojeno jen v omezené míře. Aby však netrpělo nedostatkem bílkovin, které potřebuje ke svému zdárnému vývoji a růstu, bude odmalička přijímat speciální bílkovinovou stravu zbavenou nežádoucího fenylalaninu. Kromě toho existují pro děti s fenylketonurií také přípravky nahrazující mastné kyseliny mateřského mléka. Vitaminy a stopové prvky jsou v dostatečné míře obsaženy i v malém množství mateřského mléka, které může dítě přijímat od matky.
Množství mateřského mléka, které může kojenec s fenylketonurií vypít, není ve všech případech stejné. Tolerance dětí pro fenylalanin může být různá, a proto každému dítěti sestaví lékař-specialista optimální dietní plán přímo na míru. Proto je také potřeba děti s fenylketonurií pravidelně vážit před kojením i po kojení, aby bylo možné určit množství vypitého mateřského mléka.
Optimální strava starších dětí
Také starší děti od pátého měsíce věku mohou přijímat přirozené bílkoviny jen podle svojí individuální tolerance fenylalaninu a při jejich krmení je třeba se řídit na míru šitým jídelníčkem. Tento jídelníček obdrží rodiče v metabolickém centru, kam budou také s dítětem pravidelně docházet kvůli kontrole hladiny fenylalaninu v krvi. Kromě mléka dostávají starší děti již také zeleninu, ovoce, rýži nebo brambory společně s dostatečným množstvím speciální bílkovinové stravy bez fenylalaninu.